Слънцезащита

– тенденции 2024

В повечето случаи свързваме слънцезащитата с лятото, плажа и прекомерното излагане на слънце. Според лекари и експерти, обаче, слънцезащитния крем трябва да е ежедневна рутина за нас. За да се предпазим от вредните лъчи е хубаво сутрин, било то дори и зимата, да нанасяме крем върху лицето, шията, гърдите и ръцете. Това ни помага да предпазим кожата и да я запазим красива без петна, бръчки или изгаряния.

Има 2 вида UV лъчи – UVA и UVB

UVA – чрез тях кожата потъмнява по-бързо, появяват се петна и бръчки, а ако навлязат по-дълбоко в кожата водят и до кожни болести.

UVB – изключително вредни за тялото. Те водят до тежки изгаряния и заболявания на кожата.

Когато си купуваме слънцезащитен крем, лосион или стик е добре да следим те да предпазват и от двата вида лъчи. Важно е и винаги да проверяваме срока на годност на продуктите преди да ги закупим.

SPF или така наречения „слънцезащитен фактор“ показва доколко нашата защита е ефективна спрямо и двата вида ултравиолетови лъчи. Колкото по-висок е индексът, толкова по-добре е защитена кожата.

Ето и един съвет от нас: тъй като някои части на тялото са по-предразположени към изгаряния от други, то тях следва да ги третираме по-често и да им обръщаме повече внимание. Това са: раменете, гърбът и носът. Хубаво е когато се мажем със слънцезащита, най-вече лятото, да не забравяме ушите и участъците около устата и очите. Да, и тях!

Според проучванията :

* 45% от жените в Китай се интересуват от слънцезащитни продукти само, ако те имат и други допълнителни ползи за кожата

* 89% от жените във Великобритания споделят, че страхът от тежко заболяване на кожата ги е подтикнал да използват SPF продукти.

* Една от световните, водещи марки, които предлагат изчистени от химия, слънцезащитни изделия е българска.

Тенденции 2024г.

Тази година на преден план излизат слънцезащитните стикове. Все още масово се използва SPF крем, но стикът и серумът навлизат стремглаво и на нашия пазар. Също така, източно азиатската козметика, която се е специализирала в предлагането на слънцезащита с допълнителни ползи за кожата, се превръща в световен тренд номер 1.

Тук ще изброим някои от посочените за най-търсени в България продукти за защита на кожата от слънцето. Това със сигурност не е реклама 🙂

  • * Melabel Sun SPF 50+ хидратиращ крем за лице с UV защита на българската марка biotrade, България
  • * Xидратиращ крем за лице SPF30 UVA + UVB на CeraVe, Франция
  • * ANTHELIOS UVMUNE 400 SPF50+ ФЛУИД от La Roche-Posay, Франция
  • * Lumene SPF 30 NORDIC-C Valo озаряващ крем с минерален филтър, Финландия
  • * Биослънцезащитен лосион “Baby&Family” SPF 50 – Wooden Spoon, България
  • * Round Lab Birch Juice Moisturizing Sun Cream SPF50+ PA++++ – Round Lab, Южна Корея
  • * Beauty of Joseon Matte Sun Stick: Mugwort + Camelia – Beauty of Joseon, Южна Корея
Източници: Edna.bg, Mintel.com,Cosmopolitn,Spisanie8.bg и др.

Магическата сила на морето през студените месеци


Здравословните ползи от морския въздух през зимата:

  • Как морският въздух влияе на дихателната система и имунитета? Лекарите препоръчват морския климат при алергии и респираторни заболявания, заради високото съдържание на сол, което има отхрачващо действие върху дихателните пътища. Хората, които страдат от възпалителни респираторни състояния като синузит, могат да се възползват от дишането на морски въздух по всяко време на годината. Въздухът край морето има високо съдържание на йод и магнезий, които стимулират имунния отговор на дихателните пътища.
  • Как йодът, съдържащ се в морския въздух, подобрява функциите на щитовидната жлеза? Основната биологична роля на йодът е да подпомага производството на хормони на щитовидната жлеза. Обикновено се приема чрез консумация на трапезна сол, но много хора избягват солта по здравословни причини. Затова здравословни за хората се оказват морските разходки, които зимата са по-приятни, тъй като плажовете не са пренаселени от събиращи тен хора.
  • Как морският въздух може да помогне при кожни проблеми? Цинкът в морската вода е от съществено значение за имунната функция, заздравяването на рани и деленето на клетките. Той също така участва в множество ензимни реакции в тялото.


Психологическите ползи от почивката на море през зимата:

  • Как морският пейзаж влияе на настроението и намалява стреса? Гледката към морския пейзаж облекчава очите, повишава концентрацията и креативността, повдига самочувствието и успокоява психиката. Една ваканция край морския бряг, където гледането на хоризонта влияе полезно на настроението ни има дълготраен ефект върху психическото ни здраве. Зимата морските брегове са спокойни и чисти, а тук в Камчия гледките са невероятни, море, река, гора и низина.
  • Как тишината и спокойствието на зимното море допринасят за релаксацията?Забързаното ежедневие в големите градове, мрачната сивота, мръсния въздух, претъпканите паркове за разходка могат да се заменят с едно зимно пътуване до морето. Разходки по спокойните плажове, чудесна гледка, свеж въздух всичко това допринася за релаксацията и справянето със стреса.
Зимата цените за настаняване край морето са значително по-ниски, това е още един бонус за всички, които желаят да се погрижат за физическото и психическото си здраве по един прекрасен начин, чрез почивка на море!